School en geld

Hulp nodig?!

Naar school gaan kost geld. Maar de overheid geeft sommigen ook geld. Hoe zit dit nou allemaal?


Als je naar het vervolgonderwijs gaat, moet je lesgeld of collegegeldMoney gaan betalen. Voor het MBO is dat anders dan voor het HBO/WO gaat.


De Nederlandse overheid geeft financiële hulp aan sommige leerlingen. Leerlingen op de middelbare school en MBO’ers onder de 18 jaar kunnen geld krijgen van de overheid als hun ouders onder een bepaalde inkomensgrens zitten. Dit is geregeld in de Wet Tegemoetkoming Onderwijsbijdrage en Schoolkosten (WTOS). Je ouders kunnen deze bijdrage aanvragen bij de Dienst Uitvoering Onderwijs (DUO).


Jongeren vanaf 18 jaar op het MBO en alle studenten op het HBO en op de universiteit vallen onder de Wet StudieFinanciering 2000 (WSF 2000). De studiefinanciering houdt in dat iedere student recht heeft op een basisbeurs. Deze studiefinanciering krijg je niet voor niets. Het is een prestatiebeurs. Dit betekent dat je op tijd je studiepunten en je diploma moet halen, anders moet je alles terug betalen.


DUO keert de studiefinanciering uit in opdracht van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap.


Uit welke onderdelen bestaat de studiefinanciering?

De basisbeurs: dit is een basisbedrag dat onafhankelijk is van het inkomen van je ouders. Voor studenten in het hoger onderwijs is de basisbeurs een voorwaardelijke rentedragende lening; deze lening wordt bij voldoende presteren omgezet in een gift. In het beroepsonderwijs is de basisbeurs prestatie-afhankelijk voor studenten die niveau 3 of 4 van de beroepsopleidende leerweg volgen.
De OV-studentenkaart: iedereen die recht heeft op studiefinanciering krijgt deze kaart automatisch. Voor studenten in het hoger onderwijs en in het beroepsonderwijs niveau 3 of 4 is ook dit een lening die bij voldoende presteren wordt omgezet in een gift. Je kunt kiezen uit een week- of een weekend OV-kaart.
De aanvullende beurs: de hoogte van de aanvullende beurs hangt af van het inkomen van je ouders. Hoe meer zij verdienen, hoe minder aanvullende beurs je krijgt. In het hoger onderwijs en voor studenten in het beroepsonderwijs niveau 3 of 4 is het een voorwaardelijke rentedragende lening, die bij voldoende presteren wordt omgezet in een gift. In het eerste studiejaar is de aanvullende beurs echter altijd een gift, onafhankelijk van je studieresultaten.
De leenbeurs: een rentedragende lening waarmee je je inkomen kunt aanvullen tot een bepaald maximum bedrag. Bovendien kun je, wanneer je je studietijd overschrijdt, nog drie jaar een leenbeurs krijgen.
Het collegegeldkrediet: een extra lening die studenten in het hoger onderwijs kunnen aanvragen.

Waar kan ik terecht voor informatie over studiefinanciering?
Op een aantal plaatsen kun je informatie krijgen over studiefinanciering en alles wat daar mee te maken heeft:
• de studenten- en schooldecanen;
• de servicekantoren en servicepunten van de Dienst Uitvoering Onderwijs;
de Landelijke Studenten Vakbond;
• de Sociaal Raadslieden.


Bron: Modelsite Gemeenten

Foto: Public Domain Photos

Ervaringen

Deel jouw ervaring over dit onderwerp met ons!

Ik ben een van jaar

Waarom staat mijn ervaring niet gelijk online?
Je reactie wordt, voordat deze wordt geplaatst op de site, goedgekeurd door de beheerders. Deze komt dus niet direct online.

Plaats je eigen ervaring over dit onderwerp
    • meisje, 16
      wo 6 mei `09
    6 reacties Waarom geen ov voor mbo studenten -18 jaar!!!

    Het zou de provoncie Gelderland sieren om het voorbeeld van Friesland te volgen waar MBO studenten van -18 een tegemoetkoming krijgen in de reiskosten. 

      • meisje, 18
        zo 31 mei `09
      Duh

      omdat jullie nog geen 18 zijn, eerst maar fatsoenlijk doorleren..havo ofzo.

      • meisje, 16
        do 16 jul `09
      Ov
      zelf begin ik dit jaar ook met het MBO en vind ik het schandalig dat wij geen OV krijgen. waarom HBO wel en MBO niet? het slaat gewoon nergens op.
      • jongen, 19
        do 17 dec `09
      Schandalig.

      Vooral omdat MBO leerlingen hun ouders ook niet zo veel geld hebben.

       

      Maar niet elk geval is dat zo .. maar meestal wel.

      • jongen, 20
        wo 26 mei `10
      Stufi

       HBO'ers krijgen ook geen ov voor hun 18e. dat komt omdat je ouders dan nog kinderbijdrage krijgen. als dit afloopt, heb je recht op ov, stufi 

      • jongen, 16
        do 27 mei `10
      Oneerlijk maar logisch

      De Hbo ers en hoger krijgen een Ov kaart omdat er minder scholen zijn voor Hbo en hoger. In elke stad zit ongeveer wel een mbo school maar dat is met Hbo scholen en hoger veel minder, dus moeten ze verder reizen en is de reis automatisch duurder. Tog blijf ik het ook stom vinden, maarja je moet het zo zien dat je dan minder belasting hoeft te betalen, want uieindelijk is niets gratis.

       

      gr van d.

       

      • meisje, 17
        wo 7 jul `10
      Logisch

      Inderdaad een MBO zit er wel in iedere middelgrote stad maar voor HBO of universiteit moet je veel verder reizen.

      Daarnaast betalen MBO-ers bijna 500 euro minder collegegeld, koop daar maar een treinkaart voor. 

    1. Reageer op Waarom geen ov voor mbo studenten -18 jaar!!!

      Ik ben een van jaar

      Waarom staat mijn reactie niet gelijk online?
      Je reactie wordt, voordat deze wordt geplaatst op de site, goedgekeurd door de beheerders. Deze komt dus niet direct online.

    • jongen, 17
      di 19 jan `10
    4 reacties Reisvergoeding

    is het mogelijk om reisvergoeding te krijgen van de gemeente, als je ouders uitkering krijgen? (mbo) omdat de opleiding niet in de stad waar je woont zit, maar in de andere stad.

      • jongen, 22
        ma 25 jan `10
      Ov

      ja dat heet ov kaart zodra je 18 wordt :P van ib groep

      • meisje, 17
        di 2 feb `10
      Reiskostenvergoeding helaas, wij hebben brief naar minister van onderwijs gestuurd, deze zeggen gewoon nee.

      ha 

      • meisje, 14
        vr 5 feb `10
      Heeey

      heey bn een meisj en kvin nix ovr reisvergoeding vo mhu toets xD :p

       

      en tis vnavnd fuif in onze sgool

      • jongen, 16
        wo 24 mrt `10
      Heej

      ja maar die jongeren die wat naar een smokschool moeten omdat ze te agressief zijn krijgen het wel vergoed

      want ik heb hetzelfde probleem en daar word niks aan gedaan nu moet ik ergens illegaal wonen om naar school te kunnen

    1. Reageer op Reisvergoeding

      Ik ben een van jaar

      Waarom staat mijn reactie niet gelijk online?
      Je reactie wordt, voordat deze wordt geplaatst op de site, goedgekeurd door de beheerders. Deze komt dus niet direct online.

    • jongen, 18
      za 21 jan `12
    0 reacties Ik heb opleiding van mbo ......a k a opleing

    ik wil nodig met  informulieren brief  student overchipkaart  wat ik moet doen 

    1. Reageer op Ik heb opleiding van mbo ......a k a opleing

      Ik ben een van jaar

      Waarom staat mijn reactie niet gelijk online?
      Je reactie wordt, voordat deze wordt geplaatst op de site, goedgekeurd door de beheerders. Deze komt dus niet direct online.